The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Wielojęzyczny słownik demograficzny (Polski - pierwsze wydanie z 1966)

Bezpłodność przejściowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Demopædia
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Prof. dr Edward Rosset, Komitet nauk demograficznych 1966)
 
(Prof. dr Edward Rosset, Komitet nauk demograficznych 1966)
Linia 110: Linia 110:
 
</noinclude>
 
</noinclude>
 
<noinclude>
 
<noinclude>
[[Category:Termin pierwodruku różnojęzycznego demograficznego słown]]
+
[[Category:Termin wielojęzycznego słownika demograficznego (pierwsze wydanie)]]
[[Category:Urodzenia|6]]
+
[[Category:Urodzenia]]
 +
[[Category:62]]
 
</noinclude>
 
</noinclude>

Wersja z 06:57, 8 lis 2009

Bezpłodność przejściowa  


Para małżeńska bezpłodna nie może wydać na świat dziecka. Bezpłodność może występować bądź u jednego partnera, bądź u obojga, i jeden z nich lub oboje mogą okazać się płodni z innym partnerem. U kobiet rozróżnia się bezpłodność całkowitą1, gdy kobieta nigdy nie była zdolna do rodzenia dzieci, i bezpłodność częściową2, która występuje po urodzeniu jednego lub kilku dzieci. Bezpłodność może być stała, ale istnieją także okresy bezpłodności przejściowej3. Kobiety mają okresy bezpłodności4 w każdym cyklu miesiączkowym5 (por. 620-4), ponieważ na ogół poczęcie może nastąpić tylko w ciągu kilku dni najbliższych okresu owulacji6. Kobieta jest bezpłodna w ciągu cyklu bezjajowego7 (tzn. takiego, w którym nie nastąpiła owulacja). Kobieta jest również bezpłodna począwszy od końca ciąży (602-5) do ponownego wystąpienia owulacji, co zazwyczaj następuje po połogu (603-6).

  • 2. Nie należy mylić tego wyrażenia z niepłodnością nabytą, co oznacza niepłodność, będącą następstwem choroby lub doznanych obrażeń.


More...