The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Wielojęzyczny słownik demograficzny (Polski - pierwsze wydanie z 1966)

Poród

Z Demopædia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poród  


Płód (602-7) uważa się za zdolny do życia1', gdy może żyć poza łonem matki, choćby nawet jego szanse wyżycia były nikłe; w przeciwnym razie jest niezdolny do życia2. Przyjmuje się pewne minimum trwania ciąży3, zazwyczaj w granicach od 5 do 7 miesięcy, po upływie którego płód normalnie ukształtowany uważa się za zdolny do życia. Zależnie od tego czy czas trwania ciąży przekracza, czy nie przekracza tej granicy, wydalenie lub wydobycie produktu poczęcia (602-6) nazywa się porodem4 lub też poronieniem5 czy przerwaniem ciąży5. Okres około sześciu tygodni po porodzie (w ciągu którego macica zazwyczaj powraca do normalnych rozmiarów i prawdopodobieństwo zapłodnienia jest małe) nazywa się okresem połogowym6 (424-3).

  • 2. Czas trwania ciąży liczy się zazwyczaj od początku (albo od końca) ostatniej miesiączki (620-4), chociaż ciąża (602-5) rozpoczyna się faktycznie później: w chwili poczęcia (602-1) lub wszczepienia się (602-8) jaja.


More...